Rola mistrza ceremonii lub mistrzyni ceremonii pogrzebowej jest, najprościej rzecz ujmując, porównywalna z rolą osoby prowadzącej na każdym evencie. Zadaniem mistrza ceremonii pogrzebowej jest bowiem zadbanie o każdy szczegół ostatniego pożegnania, poczynając od ustalenia z rodziną, gdzie i kiedy odbędzie się ceremonia, aż po oficjalne zamknięcie ceremonii.
Jak działa mistrz/mistrzyni ceremonii pogrzebowej?
Pierwszy etap to spotkanie z rodziną. Profesjonalni mistrzowie ceremonii pogrzebowej spotykają się z rodziną nawet kilka razy – czasem z kilkoma osobami, czasem z jedną wybraną – po to, by jak najdokładniej poznać charakter i osobowość osoby zmarłej. Z takiego spotkania sporządza mnóstwo notatek lub nagrań, dzięki którym może później stworzyć zarys ceremonii. Zdarza się, że to rodzina przedstawia scenariusz pogrzebu i wówczas mistrz powinien przyjąć go do realizacji, oczywiście pod warunkiem, że jest on możliwy do wykonania.
Następnie mistrz ceremonii pogrzebowej przygotowuje ceremonię. Dobrą praktyką jest stała konsultacja z osobą zamawiającą pogrzeb, ale może się zdarzyć tak, że ta osoba nie jest w stanie tyle razy rozmawiać na ten temat. Wówczas mistrz musi działać sam, intuicyjnie, dlatego też niezbędne są szczegółowe notatki, ewentualnie nagrania. Czasem rodzina żąda wglądu w scenariusz uroczystości, czasem zaś absolutnie nie chce go widzieć. Kompetentni mistrzowie ceremonii pogrzebowych muszą być przygotowani na obie możliwości.
Co robi mistrz ceremonii pogrzebowej w trakcie uroczystości?
Najogólniej rzecz biorąc, mistrz ceremonii pogrzebowej jest kimś w rodzaju gospodarza i konferansjera w trakcie pogrzebu. Jego zadaniem jest zadbać o organizację przestrzeni w miejscu pożegnania, o ile rodzina nie zechce tego zrobić sama. Odpowiada za właściwy przebieg, czyli muzykę grającą we właściwym momencie, zapalenie świec, kolejność przemówień, przeprowadzenie rytuałów pożegnania. Wita gości. Reaguje na wszystkie momenty, które mogą zakłócić przebieg uroczystości i elastycznie dopasowuje się do sytuacji. To trudny moment dla mistrza ceremonii pogrzebowej – odpowiada bowiem za wydarzenie, które wywołuje wiele emocji. W trakcie odprowadzania zmarłego do grobu dba o właściwe tempo przejścia, może pomóc nieść urnę, odpowiada za muzykę, jeśli rodzina ma takie życzenie.
Ubiór mistrza ceremonii pogrzebowej
Należy też poświęcić kilka słów na temat ubioru mistrza ceremonii pogrzebowej. W wielu miejscach spotykamy osobę ubraną w togę, z łańcuchem na szyi. W przypadku ceremonii humanistycznej nie jest to preferowane. Powoduje bowiem poczucie oddalenia i „zimna” – sprawia przecież wrażenie urzędnika. Zdarzają się mistrzowie ceremonii pogrzebowych, którzy chcą się w jakiś sposób wyróżnić – np. zakładają strój sarmacki czy cylinder; zdarzają się kolorowe dodatki. Moim zdaniem w tej kwestii należy zachować umiar. Wystarczy strój wizytowy w stonowanych kolorach, chyba że rodzina poprosi o jakiś konkretny element, na przykład strój w określonym kolorze lub charakterystyczne dodatki. Mnie osobiście zdarzyła się sytuacja, kiedy pani podziękowała mi za wybór określonych butów, ponieważ, jak powiedziała, mężowi bardzo by się to podobało.
Przebieg świeckiej ceremonii pogrzebowej
Na cmentarzu, nad grobem czy przy kolumbarium, mistrz ceremonii pogrzebowej koordynuje złożenie trumny lub urny, a następnie wygłaszanie mów (jeśli jest taka potrzeba). Dba też o muzykę i elementy dodatkowe (na przykład płatki kwiatów zamiast ziemi albo bańki mydlane puszczane przez uczestników). Następnie w sposób bardzo wyraźny ogłasza koniec oficjalnej części ceremonii.
Pogrzeb świecki z mistrzem ceremonii
Każdy pogrzeb świecki jest inny, nie ma dwóch takich samych. Kompetentny mistrz ceremonii pogrzebowych nigdy nie pracuje na dwóch tych samych scenariuszach, lecz tworzy go od nowa, dostosowując stałe elementy do konkretnej sytuacji.